O PLATFORMIE

Wsparcie tradycyjnych form kształcenia umożliwia platforma edukacyjna w UŁ (e-Campus), w ramach której nauczyciele akademiccy:

  • dystrybuują materiały uzupełniające do wykładów i ćwiczeń (np. prezentacje, artykuły, skrypt, nagrania, linki)
  • prowadzą zajęcia w formule blended-learning

Platformą eCampus administruje Centrum Informatyki UŁ. Platforma została stworzona w oparciu o system Moodle (ang. Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment). Platforma pozwala na tworzenie i udostępnianie e-kursów zawierających strony z treścią merytoryczną, różnego rodzaju aktywności (dziennik ocen, fora dyskusyjne, zadania, testy) do weryfikacji wiedzy. Posiada także narzędzia służące do komunikacji między nauczycielami a studentami.

Warunkiem korzystania z platformy jest posiadanie konta w USOS-ie, zarówno (dla studentów, jak i pracowników UŁ).

Problemy techniczne związane z działaniem platformy należy zgłaszać na stronie Helpdesk UŁ

ZGŁOSZENIE KURSU

Nauczyciel akademicki UŁ w celu uruchomienia nowego kursu na platformie wypełnia formularz i dostarcza go do Centrum Rozwoju Dydaktyki, do p. Zbigniewa Mikurendy - zbigniew.mikurenda@uni.lodz.pl; tel.: 42 635 49 69.

Formularz powinien być wypełniony dla każdego z kursów, jaki chcecie Państwo założyć na platformie.


Założony Kurs będzie zawierał Poradnik Wykładowcy Moodle – instrukcję korzystania z platformy „krok po kroku” oraz wstępnie skonfigurowane podstawowe funkcjonalności, takie jak:

• Materiały z zajęć – do bezpiecznego udostępniania zasobów dydaktycznych
• Forum aktualności – pozwalające na sprawną komunikację z całą grupą studentów
• Czas pracy w kursie – pozwalający na monitorowanie czasu spędzonego w kursie przez poszczególnych studentów.
• Karta przedmiotu
• Prowadzący – dane kontaktowe

Zachęcamy Państwa do skorzystania z możliwości wsparcia prowadzenia zajęć poprzez założenie kursu do przedmiotu na platformie e-Campus (Moodle). Kursy te umożliwiają wykorzystanie przez prowadzących różnorodnych funkcjonalności w celu wspomagania prowadzenia zajęć, a w szczególności są bezpieczną formą udostępniania i dystrybuowania materiałów dydaktycznych (także multimedialnych).

DYSTRYBUCJA MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

Materiały dydaktyczne są udostępniane z podziałem na kursy odpowiadające zajęciom. W przypadku indywidualnego wspierania zajęć przez nauczycieli formy materiałów są zróżnicowane, tak aby jak najpełniej wspierać konkretne zajęcia.

Dystrybucja materiałów dydaktycznych za pośrednictwem platformy służy wyłącznie wspomaganiu zajęć tradycyjnych i nie wymaga dodatkowego rozliczenia w pensum dydaktycznym.

KURSY BLENDED LEARNING

Kształcenie mieszane (ang. blended learning) to forma łącząca ze sobą zajęcia realizowane online i w „klasie”. obydwie formy tworzą logiczną, zintegrowaną całość.

Ogólne zasady zajęć blended learning są zdefiniowane w Zarządzeniu Rektora nr 69 w sprawie zajęć dydaktycznych prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość realizowanych na platformie edukacyjnej UŁ Moodle.

Nauczyciel akademicki może włączyć do programu zajęć stacjonarnych części z nich realizowanych online wykorzystując różne formy interaktywności oraz zasoby pomocne w prowadzeniu zajęć (m.in. forum dyskusyjne, czat, wirtualny dziennik). Może publikować informacje organizacyjne (harmonogram, zasady zaliczenia), przyjmować i oceniać prace zaliczeniowe, komunikować się.

Nauczyciel akademicki planujący realizację e-kursu w formule blended learning zobowiązany jest do:

  • odbycia szkolenia z zakresu obsługi wykorzystywanej Platformy
  • uzyskania zgody Dziekana Wydziału na realizację kursu
  • wstawienia informacji o realizacji części zajęć w formule blended-learning do karty przedmiotu

KONSULTACJE I KURSY Z OBSŁUGI PLATFORMY

Abyście mogli Państwo sprawnie korzystać z funkcjonalności platformy e-Campus zachęcamy do udziału w konsultacjach indywidualnych i szkoleniach.

Szczegółowych informacji udziela p. Zbigniew Mikurenda:
zbigniew.mikurenda@uni.lodz.pl
tel.: 42 635 49 69)
pokój 107, 1. piętro.

 

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami video i instrukcjami dostępnymi w zakładce Warsztat dydaktyka.